Osobnost Zbraslavic – Mudr. Josef Koblížek

Vloženo: 5. září 2013

Josef Koblížek je nejstarší syn učitele Josefa Koblížka a Marie, roz. Jílkové. Narodil se 30.listopadu 1863 ve staré škole v Telecím u Poličky č. 156.
Po absolvování školy v Telecím šel jako nadaný chlapec na studia do Litomyšle -do gymnasia.

Po maturitě se Josef zapsal na lékařskou fakultu – (českou), university Karlo – Ferdinandovy v Praze. Bylo to těsně po rozdělení university na českou a německou. Zapsán byl  4.11.1883, promován  22.října 1889.
MUDr. Josef Koblížek započal práci praktického lékaře ve Zbraslavicích v roce 1890, kde ho měli lidé rádi. Již v roce 1896 projevil J.K. zájem o RTG aparaturu, věnoval se zubní specializaci jako technickému oboru. Získal také věhlas jako porodník. Nebo chirurgických případů bylo také mnoho. Pro oční vyšetření měl i sadu korekčních čoček. Byl také železničním lékařem během výstavby trati Kutná Hora – Zruč, což bylo asi mezi r. 1904 až 1928. Jednou z posledních činností MUDr. Josefa Koblížka st. bylo demonstrování fyzikálních i ryze technických zařízení, která měl.
Josef Koblížek zemřel všemi milován 23. května 1937. Rozloučení bylo za ohromné účasti všeho lidu, vždyť ve Zbraslavicích působil 46 let. V paměti rodiny i součastníků zůstal nejen jako vzdělaný lékař, ale jako laskavý, chápající a velice moudrý člověk.